کابل برق انواع مختلفی دارد، یکی از انواع کابل برق کابل کنترل می باشد. در صنعت برق برخی سیگنال ها در طول زمان مقدار ثابتی ذارند یا مقدار آن ها مرتب درحال تغییر است که مقدار آن می تواند هر عددی باشد. مانند سیگنال سیسنوسی برق شهر، به این دسته از سیگنال ها سیگنال های آنالوگ می گویند. برخی دیگر از سیگنال ها در فاصله های زمانی مختلف تعیین می شوند به عنوان مثال یعنی در یک لحظه سیگنال ۳ ولت دارد و در لحظه دیگر ۲.۵ ولت. تفاوت این سیگنال با آنالوگ این است که در این سیگنال فاصله زمانی مطرح است اما در آنالوگ اینگونه نیست. به این دسته از سیگنال ها، سیگنال دیجیتال می گویند. وظیفه ی کابل کنترل دریافت و انتقال سیگنال های دیجیتال و آنالوگ است. کابل کنترل را به کابل فرمان هم می شناسند. چون این کابل ها برای حفاظت، اندازه گیری طراحی شده اند از این رو به آن ها کابل کنترل می گویند و ولتاژ آن ها از نوع ولتاژ پایین یا فشار ضعیف است زیرا با بالا رفتن ولتاژ دقت عمل آن ها کاهش می یابد. به اشتباه این کابل را با کابل ابزار دقیق یکسان می دانند در صورتی که کابل ابزار دقیق برای فرکانس های بالا طراحی شده و کابل کنترل برای فرکانس های پایین. این کابل ها در دو نوع شیلد دار و بدون شیلد تولید می شوند که شیلد برای جلوگیری از نویز و دیگر اختلال های الکتریکی و مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل کنترل افشان دارای روکشی pvc و بافت مسی جهت محافظت در برابر میدان الکترومغناطیسی می باشد و محدوده ی دمایی آن معمولا بین ℃30- تا ℃70+ قرار گرفته است

این نوع کابل‌ها برای استفاده در تابلوهای فرمان و در  مکان‌هایی که میدان مغناطیسی در آن‌هـا وجود دارد، مناسب می‌باشند. کاربرد این نوع کابل‌ها در فضای آزاد و سیسـتم‌های نقاله توصیه نمی‌شود.

جنس و کلاس هادی: مس آنیل شده کلاس 5 (افشان)، مطابق استاندارد ملی IEC 60228) ISIRI 3084)

جنس عایق: آمیزه PVC نوع D
رنگ بندی عایق: تا 5 رشته سیم با رنگ یا رشته‌های شماره‌دار به همراه یک رشته سیم ارت و بیشتر از 5 رشته سیم با رشته‌های شماره‌دار به همراه یک رشته سیم ارت. برای تعداد 3 رشته سیم یا بیشتر، رشته سیم ارت با رنگ سبز و زرد آخرین رشته در لایه بیرونی می‌باشد.
جنس روکش میانی: آمیزه PVC نوع ST5 (در صورت درخواست مشتری، می‌توان به جای روکش میانی از یک لایه نوار پلی استر استفاده کرد)
جنس بافت: مس ساده و یا قلع اندود

ساختار لایه‌ها

  • Cu/PVC/Bd/CWB/PVC
  • Cu/PVC/PET/CWB/PVC