کابل‌های فشار ضعیف (Low Voltage Cables) کابل‌هایی که برای انتقال انرژی الکتریکی با ولتاژ کمتر از 1000 ولت استفاده می‌شوند. این کابل‌ها به طور گسترده در سیستم‌های برقی داخلی ساختمان‌ها، سیستم‌های ارتباطی، سیستم‌های نظارتی و کنترلی، سیستم‌های امنیتی و سیستم‌های انتقال داده کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های فشار ضعیف معمولاً شامل چندین رشته سیم مسی یا آلومینیومی است که با یک پوشش عایق برای جدا کردن و جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی پوشش داده شده‌اند. علاوه بر این، ممکن است دارای لایه‌های فویلی یا شیلد برای محافظت در برابر تداخلات الکترومغناطیسی و نویز باشند.

برخی انواع کابل‌های فشار ضعیف عبارتند از:

1. کابل‌های صوتی و تصویری: برای انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری در سیستم‌های صوتی، تلویزیون، سیستم‌های کنفرانس و سیستم‌های سرگرمی استفاده می‌شوند.

2. کابل‌های شبکه: برای اتصال و انتقال داده‌ها در شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات شبکه استفاده می‌شوند. مثلاً کابل‌های اترنت CAT5e و CAT6 برای اتصال کامپیوترها، روترها و سوئیچ‌ها به یکدیگر استفاده می‌شوند.

3. کابل‌های امنیتی: برای اتصال سیستم‌های نظارتی و امنیتی مانند دوربین‌های مداربسته، سنسورها و سیستم‌های اعلام حریق استفاده می‌شوند.

4. کابل‌های کنترلی: برای اتصال و کنترل تجهیزات و دستگاه‌ها در صنایع مختلف مانند صنعت خودروسازی، صنایع برق و صنایع الکترونیکی استفاده می‌شوند.

کابل‌های فشار ضعیف به دلیل ولتاژ کمتری که در آن‌ها استفاده می‌شود، به طور کلی از کابل‌های با ولتاژ بالاتر مانند کابل‌های فشار قوی (High Voltage Cables) متفاوت هستند. همچنین، استانداردها و مقررات خاصی برای طربعید می‌دانم کابلی به نام “کابل فشار ضعیف” وجود داشته باشد. معمولاً ما به عنوان کابل‌های فشار ضعیف از کابل‌هایی یاد می‌کنیم که برای انتقال انرژی الکتریکی با ولتاژ کمتر از 1000 ولت استفاده می‌شوند. این نوع کابل‌ها معمولاً در سیستم‌های برقی داخلی ساختمان‌ها، سیستم‌های ارتباطی، سیستم‌های نظارتی و کنترلی و سیستم‌های انتقال داده کوچک استفاده می‌شوند.

برای ساخت کابل فشار ضعیف استانداردهایی در نظر گرفته شده است که در موسسه‌ها و کشورهای مختلف کمی با هم تفاوت دارند. در ادامه برخی از این استانداردها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کابل‌های فشار ضعیف دارای ولتاژ اسمی 1000/600 ولت هستند که برای نصب اتصالات متحرک و ثابت استفاده می‌شوند. بر اساس مصوباتی که موسسه‌ی استاندارد برای هر کابل در نظر می‌گیرد، تست‌هایی در زمان ساخت باید بر روی کابل‌ها انجام گیرد که به شرح زیر هستند:

. استانداردهای موسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

. استانداردهای کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک

. استانداردهای DIN VDE

. استانداردهای BS