کابل شبکه UTP لگراند از چهار زوج سیم مسی تشکیل شده است که به صورت مارپیچ به هم تابیده شده‌اند. این کابل‌ها برای انتقال داده با سرعت‌های تا 1000 مگابیت بر ثانیه مناسب هستند.

کابل شبکه FTP لگراند از چهار زوج سیم مسی تشکیل شده است که به صورت مارپیچ به هم تابیده شده‌اند و یک لایه فویل آلومینیومی در اطراف آن‌ها قرار گرفته است. این کابل‌ها برای انتقال داده با سرعت‌های تا 1000 مگابیت بر ثانیه مناسب هستند و می‌توانند از تداخل الکترومغناطیسی محافظت کنند.

کابل شبکه STP لگراند از چهار زوج سیم مسی تشکیل شده است که به صورت مارپیچ به هم تابیده شده‌اند و یک لایه شیلد بافته شده در اطراف آن‌ها قرار گرفته است. این کابل‌ها برای انتقال داده با سرعت‌های تا 10 گیگابیت بر ثانیه مناسب هستند و می‌توانند از تداخل الکترومغناطیسی محافظت کنند.

کابل شبکه لگراند در انواع مختلف جکت PVC و LSZH موجود است. جکت PVC از پلاستیک ساخته شده است و جکت LSZH از مواد فاقد هالوژن ساخته شده است که در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی‌کند.

کابل شبکه لگراند دارای قیمت مناسب و کیفیت بالایی است. این کابل‌ها برای استفاده در شبکه‌های کامپیوتری، دوربین‌های مداربسته، سیستم‌های صوتی و تصویری و غیره مناسب هستند.

برای انتقال اطلاعات در محیط شبکه باید از رسانه ای به منظور انتقال اطلاعات مانند کابلهای شبکه استفاده شود. اطلاعات به صورت صفر و یک و جریان ولتاژ الکتریکی از طریق کابل ها منتقل می شود. کابل شبکه مانند سیم رانژه تلفن یا کابل تلفن می باشد ولی تفاوت اصلی آن در تعداد زوج سیم های کابل های شبکه می باشد. در کابل تلفن از دوم زوج سیم یا همان چهار سیم با رنگ بندی مختلف استفاده می شود در حالی که کابل های شبکه ۴ زوج سیم با رنگ های مختلف دارند که به هم تابیده شده اند و امکان انتقال اطلاعات در شبکه را فراهم میکنند . کابل های CAT6 داده های گیگابیت اترنت را به میزان یک گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند و توانایی برقراری ارتباط هایی با بهترین کیفیت و عملکرد به فاصله ۵۰ متر و سرعت ۱۰۰۰ مگابیت را در شبکه اترنت فراهم میکند. کابل CAT6 دربردارنده 4 جفت سیم مسی است و از همه این جفت سیم ها برای ارائه بهترین عملکرد خود استفاده می کند. کابل شبکه Cat6 UTP نگزنس بصورت UTP به بازار عرضه شده است . این نوع کابل را می توان ارزان ترین و ساده ترین نمونه از کابل های شبکه موجود در بازار دانست. معمولا این نوع از کابل ها هیچ گونه لایه محافظی بر روی زوج سیم ها نداشته و این موضوع سبب می شود تا نویز زیادی در کابل های UTP وجود داشته باشد. معمولا زمانی که دیتاها اهمیت چندانی نداشته باشند یا محیط شبکه کوچک باشد می توانیم از این نوع کابل ها استفاده کنیم . هم چنین روکش استفاده شده در این کابل PVC است که مخفف Polyvinyl Chloride است و از جمله روکش هایی است که به دلیل قیمت پایین در بسیاری از کابل های شبکه مورد استفاده قرار میگیرد . از معایب این روکش می توان به ایجاد دود سمی و شعله در هنگام آتش سوزی اشاره کرد بنابراین توصیه می شود در شبکه های سطح بالا از کابل هایی با این روکش استفاده نکنید . کابل شبکه نگزنس به صورت CCA که به معنی مغزی آلومینیوم با روکش مس است ساخته شده است . تمام مس نبودن این کابل هزینه ی نهایی تولید آن را به شدت کاهش می دهد و این کابل را مناسب شبکه های کوچک الی متوسط که اهمیت دیتاها در آن چندان در اولویت نیستند میکند .

در اینجا مزایا و معایب کابل شبکه لگراند ذکر شده است :

مزایای کابل شبکه لگراند:

کیفیت بالا
قیمت مناسب
عملکرد خوب
طول عمر بالا
پشتیبانی از سرعت‌های بالا

معایب کابل شبکه لگراند:

ممکن است در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) آسیب‌پذیر باشد
ممکن است در برابر آسیب‌های فیزیکی آسیب‌پذیر باشد
در اینجا برخی از مزایای خاص کابل شبکه لگراند آورده شده است:

کابل شبکه UTP لگراند دارای هسته‌های مسی با کیفیت بالا است که باعث انتقال داده با سرعت و دقت بالا می‌شود.
کابل شبکه FTP لگراند دارای یک لایه فویل آلومینیومی است که از تداخل الکترومغناطیسی محافظت می‌کند.
کابل شبکه STP لگراند دارای یک لایه شیلد بافته شده است که از تداخل الکترومغناطیسی محافظت می‌کند.
در اینجا برخی از معایب خاص کابل شبکه لگراند آورده شده است:

کابل شبکه UTP ممکن است در برابر تداخل الکترومغناطیسی آسیب‌پذیر باشد، اگرچه این امر در کابل‌های مدرن کمتر رایج است.
کابل شبکه FTP و STP ممکن است در برابر آسیب‌های فیزیکی آسیب‌پذیر باشند، زیرا دارای لایه‌های محافظ هستند.
در کل، کابل شبکه لگراند یک انتخاب عالی برای شبکه‌های کامپیوتری، دوربین‌های مداربسته، سیستم‌های صوتی و تصویری و غیره است. این کابل‌ها از کیفیت بالا، قیمت مناسب و عملکرد خوبی برخوردار هستند.